تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
نسخه چاپی/شهر کتاب
تاریخ : شنبه 10 بهمن 1388 کد مطلب:256
گروه: گفت‌وگو

کزازی: گنجینه‌ای گران‌بها از سخنان سودمند و سنجیده

دکتر میرجلال‌الدین کزازی، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی

دکتر کزازی که در چندین برنامه‌ی شهر کتاب به عنوان سخنران حضور داشته است درباره‌ی برگزاری برنامه‌های شهر کتاب چنین می‌گوید: بی هیچ گمان برگزاری نشست‌ها و دیدار‌های فرهنگی و ادبی که شنوندگان و خواستارانی نیز داشته است و کمابیش به دوره‌ای آموزشی و دانشگاهی در رده و رویه‌ای بالا می مانسته است، در فضای علمی و فرهنگی کشور کارساز و اثرگذار بوده است.
وی برگزاری این نشست‌ها را در ایجاد فضای نقد و بحث و گفت‌وگو در حوزه‌ی فلسفه، ادبیات و هنر موفق عنوان می‌کند و می‌افزاید: ما در این روزگار بیش از هر زمان به کند وکاو و گفت‌وگوی بسامان و دانشورانه در زمینه‌های ادب و فرهنگ ایران و علوم‌انسانی نیاز داریم.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی مهم‌ترین «کاست» در برگزاری برنامه‌های شهر کتاب را «کمبود جا و تنگی فضای برگزاری نشست‌ها» عنوان می‌کند. مشکلی که با انتقال محل برگزاری این برنامه‌ها از ساختمان قدیمی واقع در زرتشت به ساختمان جدید که در بخارست قرار دارد تا حد زیادی رفع شده است. هر چند به نظر می‌‌رسد استقبال بیش از پیش اهالی فرهنگ و اندیشه باز هم سبب شده است کاستی‌هایی در محل برگزاری این برنامه‌ها به دلیل محدودیت فضا وجود داشته باشد.
دکتر کزازی در پایان ابراز امیدواری می‌کند که «این دیدارها هم‌چنان بپاید و با برنامه‌ریزی و ساماندهی باریک و سنجیده، زمینه‌های گوناگون ادب و فرهنگ کاویده و بررسی شود. از دیگر سوی، از آن‌جا که بسیاری از سخنرانی‌ها در این نشست‌ها ضبط تلویزیونی نیز می‌شود، اندک اندک گنجینه‌ای گران‌بها از سخنان سودمند و سنجیده و دانشورانه و دیدگاه‌های ارزنده فرادست خواهد آمد.»
گفتنی است که هم‌اکنون علاوه بر انتشار اخبار و گزارش‌های برنامه‌های شهر کتاب در رسانه‌های مختلف، فایل‌های صوتی و تصویری بسیاری از این نشست‌ها و درس‌گفتارها در شهر کتاب تهیه و آماده‌ی عرضه به علاقه‌مندان است. (برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌‌باره این‌جا را ببینید.)

http://www.bookcity.org/detail/256