کد مطلب: ۳۲۵
تاریخ انتشار: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۹

علی‌محمد حق‌شناس درگذشت

اشلینگ حق‌شناس دختر زنده‌یاد علی‌محمد حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، خبر درگذشت این مترجم ادبی و زبانشناس برجسته کشورمان را در سن هفتاد سالگی تائید کرد. به گفته دختر زنده‌یاد حق‌شناس این اتفاق ساعت 12 امروز جمعه 10 اردیبهشت و به هنگامی که به دلیل عود شدن بیماری، او را در بیمارستان پیامبران تهران بستری کرده بودند رخ داد.

زنده‌یاد علی‌محمد حق‌شناس در سال 1319 در جهرم به دنیا آمد. وی زبان‌شناس و استاد بازنشسته‌ دانشگاه تهران و از اعضای شورای بازنگری در شیوه نگارش و خط فارسی و نیز رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران بود.

وی متخصص زبانشناسی و آواشناسی و از علاقمندان مسائل تئوریک ادبی بود. او دارای مدرک دکتری رشته زبانشناسی و آواشناسی همگانی از دانشگاه لندن بود و پس از فارغ‌التحصیلی به ایران بازگشت و از سال 1352 در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی کنونی) به تدریس مشغول شد و تا چند ماه پیش هم در این دانشگاه و نیز دانشگاه تهران به تدریس مشغول بود. او در دوره بیستم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و به خاطر کتاب "فرهنگ معاصر هزاره انگلیسی ـ فارسی" به عنوان برگزیده این جایزه معرفی شد.

آواشناسی (انتشارات آگاه)، فرهنگ انگلیسی به فارسی هزاره (انتشارات فرهنگ معاصر)، تاریخ زباشناسی (ترجمه)، نوشته‌ روبینز (نشر مرکز)، تاریخ زبانشناسی (ترجمه) نوشته‌ پیتر سورن (انتشارات سمت)، مکاتب زبانشناسی نوین در غرب (ترجمه) نوشته‌ پیتر سورن (انتشارات سمت) و مجموعه مقالات ادبی زبانشناختی (انتشارات نیلوفر) از جمله آثار استاد حق‌شناس هستند.

پیکر زنده‌یاد علی‌محمد حق‌شناس روز دوشنبه به سمت کلاردشت تشییع می‌شود
اَشلینگ حق‌شناس، فرزند زنده‌یاد علی‌محمد حق‌شناس هم‌چنین با اعلام این خبر گفت: با این‌که پدرم در جهرم به دنیا آمده اما وصیت کرده او را در کلاردشت به خاک بسپاریم و ما هم بنا به وصیت شفاهی او پیکرش را در گورستان این شهر به خاک خواهیم سپرد.

وی افزود: مراسم تشییع استاد حق‌شناس ساعت 8 صبح روز دوشنبه، 13 اردیبهشت‌ماه از جلوی بیمارستان پیامبران تهران واقع در خیابان آیت‌الله کاشانی، بلوار ابوذر جنوبی، جنب پارک میعاد شروع و پیکر او به سمت کلاردشت تشییع و در قبرستان «بنفشه‌ده» به خاک سپرده می‌شود.

در روزهای اخیر ژاکلین حق‌شناس، همسر ایرلندی این استاد ایرانی به همراه دخترشان، اَشلینگ حق‌شناس بر بالین وی در بیمارستان‌های آراد و پیامبران تهران بودند.

 

کلید واژه ها: علی‌محمد حق‌شناس -
0/700
send to friend
نظرات 1
  • 0
    0
    پاسخ به این نظر
    بدون نام دوشنبه 20 مهر 1394
    روحش شاد
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST