کد مطلب: ۵۸۲۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۳

رونمایی از جدید‌ترین آلبوم رضا صادقی + عکس

وقتی آدم برای کنسرت آماده می‌شود و می‌خواهد به صورت زنده برنامه اجرا کند، کلماتی را از پیش می‌نویسد و به شکلی آماده است اما زمانی که در جاهای عجیبی همچون شهر کتاب مرکزی قرار می‌گیرد که مرکز علم و فرهنگ و هنر است، فقط می‌تواند و فقط باید گوش کند و چیزی نگوید.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا اسم هیچ کدام از قطعه‌ها، «فقط گوش کن» نیست، اظهار داشت: من همیشه فکر می‌کردم اگر اثر، بچه ماست، برای اسمی درخور برایش انتخاب کنیم همان‌طور که برای بچه‌مان انتخاب می‌کنیم و مثلاً اسم او را دست، پا یعنی یکی از اجزای بدنش نمی‌گذاریم. به همین دلیل هم حس کردم این بچه که از روحم به دنیا آمده است، به اسمی نیاز دارد که به اندازه خودش مهم و برخاسته از حسی باشد که طی خلق شدن آن داشته‌ایم.
صادقی افزود: به همین دلیل هم به انگیزه‌های شخصی‌ام برای ساختن این آلبوم رجوع کردم و این اسم را برایش انتخاب کردم که اتفاقاً جزئی از کل آلبوم هم نیست. حقیقت این است که این تفکر همیشه برایم بوده که پیش از گوش دادن به کل یک موضوع یا اتفاق، حرفی نزنم و قضاوتی نکنم بنابراین اسم آلبوم آخرم را «فقط گوش کن» گذاشتم تا از دوستانم خواهش کرده باشم که بدون هیچ قضاوتی فقط گوش کنند و حالا هم فکر می‌کنم، این بهترین خواهشی است که از دوستانم داشته‌ام.
این خواننده درباره تأثیر موسیقی پاپ در جامعه گفت: موسیقی پاپ بدون هیچ اغماضی فضایی در جامعه ایجاد کرده است که به طور عمیق در نگاه و ادبیات مردم تأثیر داشته و فعالان این حوزه، این تأثیر را مشاهده می‌کنند طوری که ما حتی این تأثیر را در تغییر نگاه مردم به موسیقی پاپ هم شاهد بوده‌ایم.
وی همچنین درباره ماندگاری ترانه‌های موسیقی پاپ گفت: به تجربه دریافته‌ایم وقتی نگاه به موسیقی و عرضه و ساخت آلبوم این باشد که بفروشد، روی ماندگاری اثر تأثیر می‌گذارد ولی اگر نگاهمان، به درد، شادی، لبخند و لحظات سخت یا عاشقانه مردم باشد، اثر را ماندنی می‌کند، حتی شخصاً معتقدم اگر آهنگی، حکم خاطره داشته باشد هم ماندگار می‌شود مثال خوب این موضوع، همان آهنگ «تولدت مبارک» است که چند دهه قبل منتشر شد و کم عمق هم هست سولی در  خاطره‌ها و ذهن‌ها باقی مانده است. حالا با این توضیحات، تنها امیدوارم «فقط گوش کن» در ذهن‌ها بماند.
او در پاسخ به این سؤال که کدام یک از قطعات آلبوم جدیدش را بیشتر دوست دارد، اظهار داشت: بدون تعارف همه قطعات این آلبوم را دوست دارم ولی قطعه کلافه یا سردرد را بیشتر دوست دارم؛ کاری که خانم بیتا طائی، ترانه آن را سروده و آقای شجاعت شفائی، آن را تنظیم کرده است. این آهنگ را هم به این دلیل دوست دارم چون فکر می‌کنم بیش از دیگر قطعه‌ها به لحظات و حس‌های دوستانم نزدیک است.
 صادقی، در ادامه از تمام ترانه‌سرایانی که در انتشار آلبوم «فقط گوش کن» مشارکت و همکاری داشتند، تشکر کرد و گفت: از تمام دوستانم ممنونم چراکه بدون همراهی آن‌ها رونمایی این آلبوم در این زمان و مکان ممکن نمی‌شد. و در این میان از همه بیشتر از علی استیلی سپاسگزارم که به خاطر خواسته من، گاهی ۱۲ بار ترانه را تغییر می‌داد تا اثر را به مقصد و خواسته من برساند.
وی ادامه داد: سعید سام هم البته خارج از این گردونه نیست؛ آهنگسازی که از قدیم الایام با صدای من همراه بوده و با قدرت، کنار من کار کرده است. اشکان خشایی را هم که همه می‌شناسید و می‌دانید که یکی از خوش اخلاق‌ترین آهنگسازانی است که با من کار کرده و به ترکی که ساخته است، نگاه ویژه‌ای دارم و می‌دانم که همه هم دوستش خواهید داشت.
علی استیلی، دیگر میهمانی بود که به روی سن آمد و درباره ترانه و قطعه‌ای که از آلبوم جدید رضا صادقی دوست داشت، گفت: من و رضا از نظر ذهنی هماهنگی کامل داریم و شخصاً هم معتقدم که تمام دوستان و همکاران من که در حوزه آهنگسازی و موسیقی فعالیت می‌کنند، برای موفقیت بیشتر باید از نظر احساسی و شخصیتی با خواننده، ارتباط عمیق برقرار کنند.
وی با اشاره به اینکه سه ترک از آلبوم «فقط گوش کن» را با همکاری صادقی نوشته است، ادامه داد: این اتفاق برای من با شدت بیشتری افتاده است و آن‌قدر به احساسات و خواسته‌های رضا اشراف دارم و آن را از نزدیک می‌شناسم که می‌توانم هرآنچه را که می‌خواهد، اجرا کنم.
صادقی همچنین درباره شکل‌گیری ارتباط ذهنی و ارائه پیشنهاد از سوی خودش یا ترانه‌سرایان گفت: خوشبختانه ارتباط من با دوستانم در آلبوم‌های مختلف به گونه‌ای است که نه کسی به من سفارش می‌دهد و نه من به کسی یعنی این اتفاق، کاملاً روحی است و در کنار هم ، تفکرات را جمع می‌کنیم و بعد، ساخت آهنگ، اتفاق می‌افتد. حتی این موضوع که علی گفت سه قطعه را با همکاری نوشتیم، لطف اوست چون من فقط یک مصرع را نوشتم و باقی مانده ترانه را خودش به تنهایی نوشت.
وی افزود: اما ارتباط ذهنی و روحی ما سر جای خود باقی است حتی بد نیست بدانید یک بار آقای صحرایی به من زنگ زد و ترانه‌ای را که برای کس دیگری نوشته بود، برایم خواند و فقط می‌خواست نظرم را بداند اما وقتی که خواندن ترانه را تمام کرد، به او گفتم که آن شعر را برای آلبوم خودم می‌خواهم!
ساناز کریمی، یکی از آهنگسازان آلبوم جدید رضا صادقی، عصر امروز میهمان رونمایی «فقط گوش کن» بود. او در این مراسم اظهار داشت: نزدیک به ۱۲ سال است که آهنگساز هستم و این، سومین آلبومی است که با رضا صادقی کار کرده‌ام.
کریمی همچنین درباره ویژگی‌های یک قطعه موسیقی خوب گفت: به نظر من حس، مهم‌ترین مؤلفه یک قطعه است، حسی که روی یک آهنگ بیاید و مخاطب را با خود همراه کند.
رضا صادقی هم با شوخی و طنز مخصوص به خود میکروفن را به طرف خود کشید و گفت: من جمله ایشان را کامل می‌کنم، یک قطعه موسیقی خوب، آهنگی است که رضا صادقی آن را بخواند!
وی در ادامه با اشاره به اینکه کمتر رخ می‌دهد به موسیقی پاپ به صورت جدی نگاه شود، گفت: وقتی رونمایی یک آلبوم پاپ، در یک فضای فرهنگی، هنری رخ می‌دهد، نشان‌دهنده نگاه خوب و عمیق مدیران فرهنگی کشورمان است به همین دلیل می‌خواهم به شکل وی‍ژه و صمیمانه از سرکار خانم امجد، مدیر فروشگاه مرکزی شهر کتاب تشکر کنم که این شرایط را برای من فراهم کردند.
صادقی در پاسخ به این سؤال که دوست داشتید، کدام قطعه موسیقی را شما برای اولین بار می‌خواندید، اظهار داشت: قطعه‌های زیادی است که دوست داشتم من اولین خواننده آن‌ها می‌بودم اما آهنگ «به سوی تو» یک کار ویژه و سرآمد محسوب می‌شود و واقعاً دلم می‌خواست من نخستین خواننده این کار بودم.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دوستانم هر کدام، قطعه‌ای را از این آلبوم دوست دارند و آن را به عزیزانشان توصیه می‌کنند، من هم می‌خواهم آهنگ «جوونی» را به برادر کوچکم تقدیم می‌کنم و از او می‌خواهم این قطعه را با قلبش بشنود. از بابک عزیز هم ممنونم که این کلام بامغز را برایم نوشته است.
بابک صحرایی، ترانه‌سرا دیگر میهمانی بود که در این مراسم حضور داشت و درباره تازه‌ترین آلبوم رضا صادقی گفت: خوشحالم که در جمع شما هستم و این را با صدای بلند می‌گویم که خواننده‌ای با توانایی‌ها، دانش، صراحت، شجاعت و تعهد و عشق به سرزمینش کم‌تر یافت می‌شود و او را سرآمد هنر این سرزمین می‌دانم.
وی ادامه داد: این تعارف نیست و این حرف‌ها را در صفحه اینستاگرام خودم هم نوشته‌ام. معتقدم رضا صادقی در قله‌ای ایستاده است که تا سال‌های سال کسی به او دسترسی پیدا نمی‌کند به همین دلیل هم خوشحالم که امروز، شهر کتاب مرکزی، میزبان رونمایی تازه‌ترین آلبوم رضاست.
صحرایی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: من بعد از اینکه ترانه می‌نویسم، به این موضوع فکر می‌کنم که ترانه من با صدای کدام خواننده زیباتر است و رضا صادقی، جزو دو سه خواننده‌ای است که با تمام قلب و روحم برایش می‌نویسم. همیشه هم به خودش گفته‌ام که آن‌قدر در حال و هوای او بوده و هستم که حس می‌کنم نتیجه کار، تابع عشقی است که از صدای او در کارم جلوه می‌کند.
صادقی هم در پایان با بیان اینکه بابک صحرایی را بابک دریایی می‌نامد و صدا می‌کند، گفت: از حرف‌های دلنشین بابک ممنونم و اگرچه امسال، سال خوبی نبود چون در آن، مرتضی پاشایی را از دست دادیم اما خوشحالم که این آلبوم منتشر شد و با تمام وجودم «فقط گوش کن» را به مرتضای عزیز و ناصر عبدالهی تقدیم می‌کنم. تشکر آخرم از آرش پاکزاد است که اسمش روی آلبوم‌های بسیاری دیده می‌شود اما کمتر کسی می‌داند او تا چه اندازه زحمت می‌کشد و چه‌قدر خالصانه کار می‌کند. کمتر کسی می‌داند که آرش، تک تک آهنگ‌ها را ۶۰ بار می‌شنود، عیب‌یابی و اصلاح می‌کند و این روند را دوباره و سه باره تکرار می‌کند. فقط می‌خواهم از او بابت وقتی برای آلبوم‌ها و آهنگ‌ها می‌گذارد، تشکر کنم.
گفتنی است حضار در طی مراسم، قطعاتی از آلبوم جدید رضا صادقی را شنیدند و در پایان جشن امضای اثر با حضور این خواننده برگزار شد. همچنین این مراسم که از ساعت ۳ عصر آغاز شده بود، یک ساعته به اتمام رسید اما مراسم امضای اثر، تا ساعت ۸ شب طول کشید.

 

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

رضا صادقی، رونمایی آلبوم «فقط گوش کن»

کلید واژه ها: فقط گوش کن - رضا صادقی -
0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST