کد مطلب: ۳۰۰۵۵
تاریخ انتشار: شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱

چرا مغز ما به عادت‌ها می‌چسبد؟

گسترش: کتاب «سخت برای شکستن»، نوشته‌ی راسل ای. پولدارک، به همت انتشارات کتابسرای تندیس به چاپ رسیده است. همه‌ی ما عادت‌هایی داریم که دوست داریم آن‌ها را ترک کنیم، اما برای بسیاری از ما انجام این کار تقریباً ناممکن است. دلیل خوبی برای این وجود دارد: مغز یک ماشین عادت‌ساز است. راسل پولدارک، عصب‌شناس برجسته، در این کتاب گزارشی جذاب و معتبر از علم چگونگی ایجاد عادت‌ها در مغز و اینکه چرا شکستن آن‌ها بسیار سخت است، همچنین اینکه چگونه استراتژی‌های مبتنی بر شواهد ممکن است به ما در تغییر رفتارهای ناخواسته کمک کنند، ارائه می‌کند.

کتاب «سخت برای شکستن» گزارشی از آنچه علوم اعصاب درخصوص تغییر عادت به ما می‌گوید ارائه می‌دهد و راه‌حل‌های آسانی را که علم از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند را بی‌اعتبار می‌کند. نویسنده توضیح می‌دهد که چگونه دوپامین برای ایجاد عادات ضروری است و چگونه جنگ بین عادت‌ها و رفتارهای هدفمند، منعکس‌کننده‌ی رقابت بین سیستم‌های مختلف مغز است. با خواندن این کتاب خواهیم آموخت که چگونه نشانه‌ها باعث ایجاد عادت‌ها می‌شوند. چگونه محرک‌های دنیای مدرن، ماشین عادت مغز را ربوده و منجر به سوءمصرف مواد مخدر و سایر اعتیادها می‌شود و چگونه ممکن است علوم اعصاب، روزی ما را قادر به هک‌کردن عادات خود کند: با تغییر از فرد به جامعه. این کتاب همچنین تغییرات گسترده‌ی عادتی را، که برای رسیدگی به بزرگ‌ترین چالش‌های زمان ما نیاز است، به بحث می‌گذارد.

این کتاب نشان می‌دهد که چگونه ممکن است بتوانیم تغییراتی را که می‌خواهیم ایجاد کنیم و چرا باید با خود و دیگرانی که برای انجام این کار تلاش می‌کنند هم‌دلی بیشتری داشته باشیم.

قسمتی از کتاب سخت برای شکستن:

تصور کنید در یک فروشگاه قدم می‌زنید و قصد دارید اسنک بخرید: چگونه انتخاب می‌کنید که چه چیزی می‌خواهید بخرید؟ احتمالاً تمام انتخاب‌های متفاوت را می‌سنجید و سعی می‌کنید اسنکی را انتخاب کنید که با علایق شما برای سلامتی، طعم یا قیمت مطابقت دارد، گرچه این کار احتمالاً وقت زیادی می‌برد. از سوی دیگر، اگر فروشگاهی است که مرتب به آن سر می‌زنید، احتمالاً دقیقاً به سراغ همان اسنکی که معمولاً می‌خرید، می‌روید یا شاید اسنک جدیدی توجه شما را جلب می‌کند و کمی تنوع می‌خواهید. وقتی می‌گویم، من تصمیمی گرفتم، این ادعا این واقعیت را نفی می‌کند که چندین سیستم در مغز من وجود دارند که با هم کار می‌کنند، یا گاهی خلاف هم کار می‌کنند تا کارهای من را مشخص کنند: همان‌طور که سیستم‌های حافظه‌ای چندگانه‌ای وجود دارد، چندین مسیر متفاوت برای هر کار نیز وجود دارد که هرکدام از آن‌ها مفاهیم مهمی برای توانایی‌مان برای کنترل یا تغیرر رفتار دارد. ابتدا، واکنش‌های غیرارادی رفتارهایی هستند که در سیستم عصبی ما به‌وسیله‌ی میلیون‌ها سال تکامل ساخته شده‌اند. وقتی به‌طور تصادفی دست‌تان سطح داغی را لمس می‌کند و آن را از درد پس می‌کشید، این واکنش یک کار است. واکنش‌های بسیاری بر بخش‌های ابتدایی از سیستم عصبی تکیه دارند؛ وقتی فردی دستش را به دلیل یک محرک دردناک پس می‌کشد به جای مغز بر نخاع تکیه دارد، مانند واکنش‌های بسیار دیگر.

گاهی واکنش‌ها می‌توانند با محرکی در جهان پیرامون در ارتباط باشند، مانند وقتی که محرک منجر به رفتاری خاص می‌شود. این واکنش‌های شرطی‌شده به ایوان پاولوف معروف شدند. بسیاری از مردم با سگ پاولوف آشنا هستند. او به سگ یاد داد زنگ رسیدن غذا را پیشگویی می‌کند و به محض اینکه زنگ به صدا درمی‌آمد بزاق سگ ترشح می‌شد. در انتهای دیگر جسم کارهایی هستند که برای استخراج هدف در ذهن به کار می‌روند. این کارها بسیاری از رفتارهای روزانه‌مان را دربرمی‌گیرند؛ ما غذای خاصی را می‌خوریم چون فکر می‌کنیم سالم یا خوشمزه است، همچنین از مسیر مشخصی برای رفتن به سر کار استفاده می‌کنیم با این هدف که از ترافیک اجتناب کنیم. چیزی که یک رفتار هدفمند را از سایر رفتارها متمایز می‌کند این است که وقتی دیگر هدف مورد علاقه نیست، رفتار نباید اتفاق بیفتد؛ اگر مقدار زیادی کیک همراه با غذا بخوریم در طول روز دیگر کیک نمی‌خواهیم. اگر در حال گوش دادن به یک داستان رادیویی باشیم و اهمیتی به اینکه سریع به خانه برسیم ندهیم، سعی نمی‌کنیم از ترافیک اجتناب کنیم. در میان واکنش‌ها و رفتارهای هدفمند، عادت‌ها نهفته‌اند. رفتارها کارهایی هستند که در برخی موارد هدفمندند و با تکرار کافی خودکار می‌شوند. بسیار شبیه یک واکنش، انتظار می‌رود وقتی متوقف کردن واکنش‌ها ناممکن باشد، عادت‌ها اغلب با تلاش و توجه کافی متوقف شوند.

کتاب سخت برای شکستن را نرگس شفاف ترجمه کرده و کتاب حاضر در ۲۵۳ صفحه‌ی رقعی با جلد نرم چاپ و با قیمت ۷۵ هزار تومان روانه‌ی کتابفروشی‌ها شده است.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST