کد مطلب: ۲۵۷۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۱

گذار از عقل یونانی به عقل مدرن

دوره‌ی «گذار از عقل یونانی به عقل مدرن» با تدریس محمدمهدی اردبیلی، در ادامه‌ی آشنایی اولیه با فلسفه‌ی یونان، بحث خود را از آخرین اندیشمندان یونان باستان، یعنی نوافلاطونیان آغاز می‌کند و با تکیه بر دو فیلسوف مهم و تاثیرگذار قرون وسطی، یعنی سنت آگوستینوس و سنت توماس آکوئیناس، مقدمات ورود عقل فلسفی به دنیای مدرن را تدارک می‌بیند. در این دوره قصد و حتی امکان آن وجود ندارد که فیلسوفان قرون وسطی به طور کامل و دقیق مورد بررسی قرار گیرد، در نتیجه صرفا به مروری بسیار مختصر بسنده خواهد شد.

جلسه‌ی نخست به گذار از نوافلاطونیان یونان باستان به فلسفه یهودی و مسیحی قرون وسطی می‌پردازد که فیلسوف اصلی و تاثیرگذار آن افلوطین (پلوتونیوس) است. جلسه‌ی دوم به تعدادی از فیلسوفان نیمه‌ی نخست قرون وسطی، که عمدتا نوافلاطونیان مسیحی بودند، می‌‌پردازد که شاخص‌ترین چهره‌ی آنها را می‌توان سَنت آگوستینوس دانست. جلسه‌ی سوم به نیمه‌ی دوم قرون وسطی و ظهور مجدد ارسطوگرایی اختصاص دارد و این رویکرد حول تفکرات سنت توماس آکوئیناس پیگیری خواهد شد. جلسه‌ی چهارم نیز نخستین بارقه‌های عقل مدرن و ظهور مکاتب انتقادی و نوین را مورد توجه قرار خواهد داد که چهره‌ی شاخص آنها را می‌توان فرانسیس بیکن و توماس هابز دانست.
این دوره‌ی آموزشی در چهار جلسه، روزهای یک‌شنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار می‌شود. آغاز آن اول بهمن ۱۳۹۱ است و علاقه‌مندان برای ثبت‌نام تا ۲۰ دی فرصت دارند در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

کلید واژه ها: محمدمهدی اردبیلی -
0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST