کد مطلب: ۳۱۹۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

عقلگرایی پس از دکارت: قرائت «اخلاق» اسپینوزا و «مونادولوژی» لایب‌نیتس

اسپینوزا نقطه‌ی عطف اندیشه‌ی مدرن به شمار می‌رود. شاید به همین دلیل است که هگل شورمندانه درباره‌ی وی می‌نویسد: «یا باید اسپینوزایی باشی و یا هرگز فیلسوف نباشی». اسپینوزا توانست در عین پایبندی به عقلگرایی مدرن دکارتی، از آن فراتر رود و با ارائه‌ی مطلق‌ترین شکل فلسفه‌ی وحدت وجودی در راستای حل و رفع مشکلات و تعارضات عقلگرایی مدرن بکوشد. از همین رو، نزد وی، سه مفهوم خدا، طبیعت و جوهر سه نام مختلف برای یک حقیقت واحد هستند که همانا خودِ «وجود» است.
دوره‌ی آموزشی «عقلگرایی پس از دکارت» با تدریس محمد مهدی اردبیلی در شش جلسه با اشاره‌ای مقدماتی به اندیشه‌ها و آثار اسپینوزا، به قرائت و واکاوی مهم‌ترین کتاب وی، «اخلاق»، خواهد پرداخت. سپس وارد ضلع دیگری از مثلث عقلگرایی قرن هفدهم، یعنی لایب نیتس، خواهد شد و با تکیه بر متن مقاله‌ی مونادولوژی، و تشریح مفهوم کلیدی «موناد»، پرتوی بر فهم کل فلسفه‌ی لایب‌نیتس (به ویژه سه ایده‌ی اساسی «اصل جهت کافی»، «اصل این‌همانی نامتمایزان» و «اصل هماهنگی پیشین بنیاد») خواهد افکند. امید است که در پایان این ترم تصویری، هرچند اجمالی و کلی، از نخستین دقیقه‌های عقلگرایی (راسیونالیسم) مدرن در ذهن مخاطبان نقش ببندد.
این دوره روزهای یکشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار می‌شود. آغاز آن ۱۹ خرداد است. علاقه‌مندان به ثبت‌نام در این دوره‌ی آموزشی تا ۱۲ خرداد فرصت دارند در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

0/700
send to friend
نظرات 1
  • 0
    0
    پاسخ به این نظر
    حامد چنانی پنجشنبه 16 خرداد 1392
    سلام آیا برای حضور در کلاسها باید مبلغی پرداخت یا کلاسها رایگان است؟ درضمن، آیا می توانید آقای اردبیلی را بیشتر معرفی کنید؟ آیا فایل صوتی یا جزوه ای از کلاسهای ترم های پیش ایشان وجود دارد؟ و آیا برای ما شهرستانیها این امکان هست که در شهرستان خودمان این منابع را تهیه کنیم؟ پاسخ: این دوره‌ها هزینه دارند. کلاس‌ها ضبط نمی‌شوند و متاسفانه در حال حاضر جز امکان حضوری استفاده از کلاس، امکان دیگری وجود ندارد. آقای اردبیلی است چند سالی است که دوره‌های آموزشی تاریخ فلسفه را برگزار می‌کنند.
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST