کد مطلب: ۲۹۸۷۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱

تأثیر شیخ اشراق و اندیشه‌های او بر مکتب فلسفی شیراز

جماعتی بر آنند که با غروب ابن رشد در غرب جهان اسلام فلسفهٔ اسلامی هم غروب کرد و به محاق رفت.  ولی باید گفت که این فلسفه هیچگاه به محاق نرفت اما با طلوع سهروردی از شرق جهان اسلام، این فلسفه جان تازه‌ای گرفت و اشرق خود را بر جهان اسلام گستراند و حتی بر فیلسوفان مشایی همچون خواجه نصیرالدین تأثیر ژرفی گذاشت.جماعتی دیگر بر این باورند که بعد از خواجه بار دیگر فلسفهٔ اسلامی پا به دوران «فترت» گذاشت و با ظهور میرداماد جانی دوباره گرفت آن هم تنها از بُعد فلسفهٔ مشاء. اما واقعیت ابن است که دراین دورانِ بیش از سه‌‌قرنه، «این مکتب فلسفی شیراز» بود که مشعل فلسفهٔ اسلامی را افروخته نگاه داشت و فلسفهٔ مشاء و بخصوص فلسفهٔ اشراق را حفظ کرد و توسعه داد و به دست ملاصدرا رسانید. شروح متعدد بر حکمت اشراق توسط فیلسوفان مکتب فلسفی شیراز و بررسی، تحلیل و نقد قواعد فلسفی حکمت اشراق‌از جمله خدماتی بود که حکمای مکتب فلسفی شیراز در جهت بالندگی حکمت اشراق انجام دادند و آن را به دست ملاصدرا سپردند. رشد و بالندگی حکمت اشراق در شبه‌قارهٔ هند نیز با مهاجرت حکمای مکتب فلسفی شیراز به هند صورت پذیرفت.
سیزدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی سهروردی به «تاثیر شیخ اشراق و اندیشه‌های او بر مکتب فلسفی شیراز» اختصاص دارد که باسخنان دکتر قاسم کاکایی، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، چهارشنبه یازدهم خردادساعت ۱۵ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در آپارات پیگیری کنند.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST