کد مطلب: ۳۰۳۸۶
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ شهریور ۱۴۰۱

عقل‌باوری زیباشناختی آلمانی از لایب‌نیتس تا لسینگ

به تازگی کتاب «فرزندان دیوتیما» به همت نشر فرهنگ معاصرمنتشر شده است. بیزر در فرزندان دیوتیما سنت عقل‌باورانه‌ی زیباشناسی حاکم بر آلمان اواخر قرن هفدهم و سراسر قرن هجدهم را به طرزی مهیج از نو ارزیابی می کند. با این که او کارش را با بررسی تاریخی شخصیت‌ها و مضامین کلیدی این سنت پیش می‌برد، حتی لحظ‌ه‌ای هم از دفاع فلسفی شورمندانه خود از برخی ایده‌های اساسی آن باز نمی‌ماند این‌که زیبایی نقشی کانونی در زندگی ایفا می‌کند؛ این‌که لذت زیباشناختی همانا ادراک کمال است؛ این‌که قواعد زیباشناختی اجتناب‌ناپذیر و ارزشمندند. او از همین معبر می‌کوشد تا بی‌اساس بودن نقدهای کانت و نیچه بر این سنت را اثبات کند و طرفداران این دو فیلسوف قدر را به دفاع از آنها برانگیزد. مخلص کلام این که بیزر به زیبایی و شیوایی تمام می‌کوشد قرن بیست‌و‌یکمی‌ها را به لزوم و اهمیت ارزیابی مجدد سنت عقل‌باورانه متقاعد سازد و اهمیت تاریخی آن را برای آغازه‌های زیباشناسی جدید، نقد هنر و تاریخ هنر گوشزد کند.
نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه هشتم شهریور ساعت ۱۵ به نقد و بررسی کتاب «فرزندان دیوتیما» اختصاص دارد که با حضور دکتر ضیاء موحد، دکتر سیدمحمدرضا بهشتی و دکتر داود میرزایی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST