کد مطلب: ۳۰۸۰۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱

نقد و بررسی رویکردها به شخصیت و شعر حافظ در سده‌ی اخیر

در صد سال اخیر یگانه شاعر ایران که دیوانش بیش از دیگر شاعران تصحیح و چاپ شده و درباره‌اش بیشترین پژوهش‌ها انجام شده شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی است. با این‌همه هر چه به تعداد این پژوهش‌ها افزوده شده، این شاعر پرده ‌نشین، کمتر رخ از نقاب خویش برداشته و درعین حال محبوبیت او بیشتر شده و البته هرکس خویش را در آیینه‌ی او دیده است و از ظن خود یار او شده است. از ۱۳۰۰ خورشیدی به این سو پژوهش‌های بسیاری درباره‌ی دیوان و شخصیت این شاعر ملی ایران شده و از نظرگاه‌ها و رویکردهای مختلف به او و شعرش توجه شده است.
عمده‌ترین رویکردها به حافظ و شعر او عبارت‌اند از: رویکرد متن‌شناختی، معناشناختی و ادبی، دینی، کلامی، فلسفی، عرفانی، سیاسی و علمی. در این نشست  برخی از مهم‌ترین دیدگاه‌ها درباره‌ی حافظ و نقدهایی را که به این دیدگاه‌ها شده‌است، بازگو می‌شود.

نشست هفتگی شهر کتاب در روزسه شنبه  ۱۷ آبان ساعت ۱۵ به «نقد و بررسی رویکردها به شخصیت و شعر حافظ در سده‌ی اخیر»  اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر محسن معینی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST