کد مطلب: ۳۰۲۹۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

باز جست اندیشه‌ی سهروردی در گاهان زرتشت

با این که سهروردی دانشمند و فیلسوفی از سده‌ی ششم هجری است و ظهور زرتشت در پایان هزاره‌ی دوم و آغاز هزاره‌ی اول پیش از میلاد اتفاق افتاده است، شباهت‌ بین باورهای این دو متفکر ایرانی نه نادیده گرفتنی است و نه انکار کردنی. شاید این شباهت به خمیره‌ی ازلی که سهروردی خود به وجود آن قائل بوده بر می‌گردد. در این جستار قصد داریم چند مورد از این شباهت‌ها را برشمریم. یکی از شناخته‌شده‌ترین آنها، شباهت بین سلسله‌ی نوری سهروردی یا انوار قاهره برین و امشاسپندان است که این خود شامل نورالانوار و مزدا اهوره نیز می‌شود. نیز می‌دانیم که مبحث عشق یکی از مباحث اصلی در حکمت اشراق است که در جای‌جای گاهان به ویژه در مورد «اشه» به‌خوبی آشکار است. موضوع خیر و شر نیز از مواردی است که شباهت فراوانی با نور و ظلمت در اندیشه‌ی سهروردی نشان می‌دهد و همین‌جاست که نوع نگاه وحدانی که در آثار سهروردی به چشم می‌خورد با وحدانیت گاهانی قابل قیاس خواهد شد.

بیست‌ وسومین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره‌ی سهروردی به «بازجست اندیشه‌ی سهروردی در گاهان زرتشت» اختصاص دارد که با سخنان دکتر مینا کامبین در روز چهارشنبه ۲۶ مردادماه ساعت ۱۵ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در آپارات پیگیری کنند.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST