کد مطلب: ۲۹۳
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۸

یک پیشنهاد: انتشار نشریه‌ای از سوی شهر کتاب

دکتر طهمورث ساجدی که تاکنون در بیشتر برنامه‌هایی که به ادبیات، ادبیات تطبیقی و ایران‌شناسی مربوط می‌شوند و در شهر کتاب برگزار می‌شوند شرکت کرده است، شرکت در این برنامه‌ها را سبب آشنایی‌اش با چهره‌هایی می‌داند که قبلاً با آن‌ها آشنا نبوده است. وی بعضی از مباحث را هم که جنبه روز داشته‌اند و تقریباً با فاصله کمی در برنامه‌های شهر کتاب مطرح شده‌اند از مباحث مورد توجه خود عنوان می‌کند.
استاد ادبیات تطبیقی دانشگاه تهران با اشاره به استمرار برگزاری جلسات شهر کتاب گفت: این امر باعث رسانه‌ای شدن و آشنایی بیشتر چهره‌هایی شد که از قدیم‌الایام به فعالیت‌های تحقیقی می‌پرداختند، و لیکن صرفاً از طریق نوشته‌هایشان شناخته شده بودند و اهل فن و علاقه‌مندان امکان دسترسی به آن‌ها و تبادل‌نظر مستقیم را نداشتند .
وی هم‌چنین به حضور چهره‌های جوان‌تر، چه به‌عنوان محقق و چه به‌عنوان نویسنده را که از شهرستان‌ها می‌آمدند و نظریات خود را ابراز می‌داشتند اشاره کرد و افزود: حتی بعضی از مهمانان خارجی فرصت صحبت کردن دراین جلسات را پیدا کردند که خود امر بدیعی بود. در نتیجه ارزیابی از نشست‌های سه‌ساله را بسیار سازنده و راهگشا برای طیف‌های علمی می‌دانم و بالطبع مدیریت درست آن‌ها را هم در این ارزیابی از نظر دور نمی‌دارم.
دکتر ساجدی سپس به موضوع نقد در برنامه‌های شهر کتاب پرداخت و گفت: مشکل بتوان از دستاورد و ایجاد فضای نقد صحبت کرد. ولیکن قدر مسلم این است که نقد در این نشست‌ها به مراتب بهتر و آزادتر از سایر نشست‌های مشابه وجود داشته و حتی فرصت صحبت برای مشتاقانی که دوست داشتند صرفاً به افاضه بپردازند فراهم بوده است.
این استاد دانشگاه در ادامه یکی از کاستی‌های اصلی در برنامه‌های شهر کتاب را نبود نشریه‌ای دانست که به انعکاس رویدادهای این نشست‌ها و درج مقالات شرکت‌کنندگان آن بپردازد و بعضی از تازه‌های نشر را بررسی کند. وی در پایان پیشنهاد داد که کلاس‌های جانبی و کارگاه‌ها تداوم یابد و امکان برگزاری دوره‌هایی فراهم شود که علاقه‌مندان بتوانند در آن‌ها، همراه با چهره‌های علمی مورد نظر خود با مباحثی آشنا شوند.

0/700
send to friend
نظرات 1
  • 0
    0
    پاسخ به این نظر
    افسانه شنبه 4 اردیبهشت 1389
    سلام نظر خيلي خوبي است كساني كه امكان شركت در سخنراني ها را ندارند مي توانند بدسترسي پيدا كنند و برنامه ها خروجي خواهند داشت.
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST